|
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego |
|
4 października 2019 roku uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu wraz z wychowawcami wyruszyli w ponad kilometrowy spacer w koronach drzew. Odwiedzili największą w Polsce wieżę widokową w Krynicy-Zdroju.
Uczniowie wyruszyli szlakiem krynickich tajemnic na ścieżkę dydaktyczną "W poszukiwaniu tajemniczego inkluza". Spacerując w koronach drzew, poznali ciekawe rośliny, zwierzęta zamieszkujące pobliskie lasy i łąki, legendarne postacie mitologii słowiańskiej, historię Łemków czy też niezwykły pomnik przyrody nieożywionej, czyli mofetę im. Profesora Henryka Świdzińskiego.
Niezwykła podróż rozpoczęła się od stacji Słotwiny, gdzie kolejką gondolową wyruszyli na szczyt Jaworzyny. Stamtąd wyruszyli w ponad kilometrowy spacer w koronach drzew ścieżką prowadzącą do Wieży widokowej, a po drodze napotkali 15 interaktywnych instalacji i tablic, które opowiadały o bogactwie przyrodniczym i kulturowym Krynicy-Zdrój i okolic. Na uczniów czekały interesujące opowieści o tym, kto w krynickich lasach i łąkach mieszka, historie o julkach, lichu i innych ciekawych postaciach z mitologii słowiańskiej, wyprawa w głąb Ziemi i spotkanie z bulgotkiem czyli mofetą, podglądanie zbytków architektury drewnianej przez dziurkę od klucza, poznanie niezwykłej historii Łemków i zagadkowa podróż w poszukiwaniu tajemniczego intruza.
Przesympatyczna obsługa kolei gondolowej zafundowała także uczniom pontonową zjeżdżalnie. Pełni wrażeń uczniowie udali się do Muzeum Zabawek. To magiczne miejsce, w którym każdy z radością i zdumieniem odkrył zabawki swoich rodziców i dziadków, przenosząc się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji. W tym miniaturowym świecie uczniowie podziwiali prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego -od starożytności po lata 80-te XX wieku. Między innymi teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzęta, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Nie brakowało także szkolnych przyborów i sali lekcyjnej sprzed 50 lat.
Wizyta w Muzeum Zabawek wzbudziła radość i rozbudziła wyobraźnie. Wszak zabawki są dobrem nieprzemijającym, świadectwem kultury i materialnej ludzkości. Warto poznać ich historię.