|
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego |
|
9 lutego 2021 r. przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie partonatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki. Patrnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem „Razem dla lepszego Internetu!”.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu została przygotowana wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas 1 – 3 pod kierunkiem nauczycieli. W tym dniu, podczas lekcji wychowawczych, nauczyciele wraz z dziećmi omawiali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzieci dowiedziały się, jak wykorzystywać Internet i jego możliwości, jak korzystać z aplikacji mobilnych oraz co robić w sytuacji zagrożenia w sieci. Poznały zasady dobrego zachowania w Internecie.
Następnie poszczególne klasy pod opieką wychowawców, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, udały się na zwiedzanie wystawy prac plastycznych. Dzieci oglądały plakaty, na których przedstawione były różne sposoby bezpiecznego korzystania z sieci Internet. Na wielu pracach zamieszczone były hasła, które odnosiły się do pozytywnych i negatywnych skutków korzystania z Internetu, cyberprzemocy, hejtu, wirusów komputerowych, spamu, groomingu i stalkingu.
Prace wykonane przez dzieci zostaną ocenione przez komisję konkursową. Uczniowie, którzy wykonali najlepsze prace otrzymają nagrody książkowe.