|
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego |
|
Na zakończenie innowacji pedagogicznej: „W krainach emocji i umiejętności społecznych”, klasy: 1a,1b i 2b w dniu 27 maja 2022 r. udały się w fascynującą podróż do Krainy Zabawek w Pilźnie.
Muzeum Lalek w Pilźnie to same atrakcje dla dzieci. Lalka najczęściej kojarzy się nam ze znaną na całym świecie lalką Barbie. A kto z nas wie, od jak dawno lalka towarzyszy ludziom (dzieciom i dorosłym!), jak powstaje lalka, z jakich materiałów można ją tworzyć i jakie było jej przeznaczenie? Te wszystkie tajemnice odkrywaliśmy w wyjątkowym, kolorowym i tajemniczym miejscu - Muzeum Lalek.
Są tu lale z całego świata – niektóre przypłynęły z Japonii, inne z Ameryki Południowej, są także zabawki afrykańskich dzieci. Dużą część zbioru stanowią lalki polskie – w strojach regionalnych i historycznych. W zbiorach muzeum są pacynki, marionetki i kukiełki.
Zabawki zrobione z drewna, tkaniny czy ceramiki. Oprócz lalek zebrano tu także niezbędne akcesoria: wózki czy mebelki.
Pierwszymi znanymi historii ludzkości kolekcjonerami lalek byli egipscy faraonowie. Ówczesne lalki uosabiały człowieka, zwierzę lub bóstwo i pełniły rolę magicznych talizmanów, które miały zapewnić zdrowie, urodzaj, miłość a także strzec przed złymi mocami. Lalki stawiane w widocznych miejscach spełniały swoje czarodziejskie funkcje, a w miarę upływu czasu stawały się przedmiotami dekoracyjnymi.
W czasach nam bliższych lalkę traktujemy jako zabawkę, która oprócz walorów estetycznych ma uczyć.
Bogate zbiory Muzeum uporządkowane są w kilka wystaw, z którymi mieliśmy się okazję zapoznać: „Co potrzeba, żeby powstała lalka”, czyli historii procesu powstawania lalek oraz rekwizytów uzupełniających strój lalki, poprzez „Zabawki babci, mamy i moje”, czyli wystawę lalek antycznych w scenerii z epoki; dalej „Lalki polskie” - wystawa lalek, które powstały w manufakturach muzealnych; „Jak pory roku po świecie wędrują czyli rzecz o przemijaniu” - w konwencji światła i dźwięku prezentowany jest spektakl adresowany dla dorosłych i dzieci, gdzie Porami Roku są lalki wykonane na podstawie obrazów Leonarda da Vinci. „Lalki Japonii” – to największa w Polsce kolekcja oryginalnych lalek japońskich. Ilustrują one dzieje Japonii od czasów prehistorycznych do końca XX w.
Ostatnia szósta propozycja to „Legendy polskie” – spektakl światła i dźwięku z cyklu „Na babcinym strychu”. Wystawa prezentuje piękne polskie przypowieści i legendy - m.in. "Kwiat paproci", „O smoku wawelskim", „O skamieniałych rycerzach w Tatrach" – to podróż w zaczarowany świat baśni, w którym przesłanie - Dobroć zawsze zwycięża! - jest zawsze aktualne!
Dzieci chętnie też zaglądały do Domku Baby Jagi na kurzej stópce.
Jedną z największych atrakcji były warsztaty, w których dzieci miały okazję własnoręcznie stworzyć swoją lalkę – księżniczkę, rycerza, Czerwonego Kapturka lub czarownicę. Własnoręcznie wykonane lalki na pewno będą największą pamiątką dla wszystkich dzieci, które wróciły do domów zadowolone i pełne wrażeń.
Dziękujemy Gminie Stary Sącz za pokrycie kosztów wycieczki, która była przypieczętowaniem całorocznej pracy naszych uczniów. Mamy nadzieję, że przesłanie które towarzyszyło nam podczas całorocznej pracy a także na wycieczce, że warto być dobrym człowiekiem, będzie drogowskazem dla wszystkich naszych uczniów uczestniczących w Programie i pozwoli być każdemu z nich szczęśliwym, dobrym człowiekiem i uczniem.
|