Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego
w Starym Sączu
 
(Gimnazjum do 2017r.)

 

 


 • Czytamy po angielsku...
 • Miło spędzamy czas...
 • Uczymy się w ciekawy sposób...
 • Dbamy o zdrowie...
 • Czytamy książki...
 • Recytujemy po angielsku...
 • Świętujemy ważne dni...
 • Rodzice robią nam niespodzianki...
 • Zapraszamy ciekawych gości...
 • Świętujemy Europejski Dzień Języków...
 • Jesteśmy otwarci na inne kultury...
 • Z radością witamy wiosnę...
 • Dbamy o relacje...
 • Wygrywamy nagrody...
 • Tradycje są dla nas ważne...
 • Dbamy o przyrodę...
 • Rozwijamy zainteresowania...
 • Troszczymy się o naszych bliskich...
 • Podejmujemy wyzwania...
 • Troszczymy się o innych...
 • Świetnie się bawimy...
 • Okazji do świętowania jest dużo...
 • image slider
 • Zaskakujemy innych...
slider jquery by WOWSlider.com v9.0
 

 

 

Kolejny wyjazd studyjny do Strasburga z udziałem naszych uczniów


11 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Ryszarda Legutki. Wśród uczestników wrześniowego wyjazdu studyjnego znaleźli się: Laura Dobrowolska, Marcin Malinowski, Olivier Marszałek, Julian Kowal, Wiktoria Damasiewicz, Olga Tokarczyk, Aleksandra Tyka, Bartłomiej Mazur, Klaudia Kuziel, Kamila Kurnyta, a także Helena Deja.

Wyjazd studyjny do Strasburga, który trwał od 12 do 16 września 2022 roku, był dla nich nagrodą-niespodzianką za systematyczne podejmowanie wyzwań, osiągnięcia i sukcesy w poszerzaniu umiejętności językowych w ramach realizowanego w szkole projektu z języka angielskiego 'Aim high', który przypomina uczniom o tym, że nauka języka angielskiego to inwestycja w siebie, skłania również do nieustannego aktywowania swojego potencjału i stawiania przed sobą nowych celów w nabywaniu umiejętności posługiwania się językiem angielskim, nie tylko wtedy, gdy w grę wchodzą wysokie oceny, ale również i wtedy, gdy wkład i efekty pracy są mierzone własną satysfakcją odczuwaną przez ucznia z tego, co osiągnął, pokonując trudności, swoje słabości, umiejętnie odnajdując w sobie motywację do dalszego działania i rozwoju wspieranego przez nauczycieli języka angielskiego. Nikt z nagrodzonych uczniów nie spodziewał się, iż zostanie wyróżniony taką cenną nagrodą, stąd radość i zaskoczenie samych laureatów były ogromne.

Strasburg okazał się dla uczestników wyjazdu studyjnego niezwykłym miastem o bogatej historii. Strasburg to miasto, w którym przebywał Claude Joseph Rouget de Lisle- autor "Marsylianki" hymnu Francji. I to właśnie na Uniwersytecie Strasburskim studiował

Johann Wolfgang von Goethe. Tuż po przyjeździe do Strasburga, nasi uczniowie zobaczyli z okien autokaru siedziby instytucji europejskich, jak budynek Rady Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka, a także budynek Parlamentu Europejskiego.

Głównym punktem wyjazdu do Strasburga była oczywiście wizyta w Parlamencie Europejskim. Nasi uczniowie mieli możliwość wejścia na trybunę sali plenarnej, gdzie trwały obrady. Udział w takim wydarzeniu był dla nich niesamowitym doświadczeniem. Wzięli również udział w prelekcji oraz spotkaniu z prof. Ryszardem Legutką, który nie tylko przybliżył uczestnikom wyjazdu studyjnego wiele ciekawych informacji o Parlamencie Europejskim, ale również odpowiadał na pytania samych uczestników. Nasi uczniowie byli uczestnikami szkolenia na temat Unii Europejskiej, a także podczas wizyty w Parlamentarium obejrzeli interaktywne wystawy oraz dwa filmy o funkcjonowaniu i roli Parlamentu Europejskiego. Po pełnej wrażeń wizycie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu na wszystkich uczestników wyjazdu studyjnego czekał lunch w restauracji regionalnej Le Gruber w średniowiecznym centrum Strasburga, gdzie uczniowie mogli spróbować tradycyjnego francuskiego dania z regionu Alzacji- tarte flambée.

Historyczne centrum miasta, które otaczają fosy i kanały rzeki Ill, uczniowie zwiedzili pieszo. To miejsce, gdzie mogli dostrzec mieszankę wpływów francuskich i niemieckich. Zobaczyli wzniesioną z czerwonego piaskowca z fasadą o asymetrycznej budowie i jedną strzelistą wieżą Katedrę Najświętszej Marii Panny, zajrzeli na Plac Gutenberga, gdzie znajduje się pomnik Gutenberga, a także bajkowa wręcz karuzela; odwiedzili Plac Klebera z pomnikiem francuskiego generała Jean-Baptiste Klebera. Będąc w Katedrze Najświętszej Marii Panny, uczniowie zobaczyli piękną rozetę witrażową, którą oświetlało słońce, jak i podczas wizyty w katedrze mogli podziwiać potężny zegar astronomiczny, na którym dostrzegli również polski akcent- rycinę przedstawiającą Mikołaja Kopernika. Uczniowie mogli także poznać różne zakątki miasta będącego siedzibą Parlamentu Europejskiego z pokładu statku wycieczkowego Batorama podczas godzinnego rejsu. Dzielnica Mała Francja- La Petite France przy rzece Ill zauroczyła wszystkich- i ta widziana z pokładu statku, jak i ta odkryta wtedy, gdy uczniowie wraz z opiekunami wybrali się tam na popołudniowy spacer. Zachwycały niezwykle malownicze domy z muru pruskiego, urokliwe kawiarenki, piekarnie i cukiernie, które przyciągały zwiedzających świeżymi bagietkami, pachnącymi croissantami i kolorowymi makaronikami.

Pobyt w hotelu Le Kastelberg*** w Andlau u stóp Wogezów był również idealnym dopełnieniem całego wyjazdu do Alzacji, jakże pięknego francuskiego regionu, który mogli poznać

nasi uczniowie. Podczas regionalnej kolacji, jak i w trakcie śniadań w hotelowej restauracji uczniowie również mogli posmakować wielu regionalnych francuskich potraw. Andlau, gdzie uczestnicy wyjazdu studyjnego byli zakwaterowani, leży niedaleko Strasburga. To niezwykle urokliwe miasteczko otoczone wzgórzami porośniętymi winoroślami. Wędrówka wytyczonymi szlakami pieszymi wśród winorośli była okazją, by móc podziwiać ze wzgórza alzackie miasteczko Andlau i pokrytą winnicami dolinę, którą cudownie rozświetlały promienie zachodzącego słońca. Wieczorne i poranne spacery uliczkami Andlau w poszukiwaniu śladów średniowiecznych fortyfikacji, wizyta na rynku z pomnikiem niedźwiedzia jedzącego winogrona oraz figurą św. Ryszardy- patronki miasteczka pozostaną na długo w pamięci uczniów i ich opiekunów- nauczycielek języka angielskiego Beaty Damasiewicz oraz Agnieszki Obrzud, które towarzyszyły grupie naszych uczniów podczas wrześniowego wyjazdu studyjnego do Strasburga. W drodze powrotnej do Polski na uczniów czekała jeszcze możliwość zobaczenia, choć przez chwilę, Muzeum Techniki i Samochodów w Sinsheim (Technik Museum Sinsheim).

 

galeria zdjęć

 

 

 

Autor: Beata Damasiewicz, Agnieszka Obrzud
Odwiedzin :
 K O N T A K T     Admin. - Agnieszka Obrzud gimn@o2.pl                     ARCHIWUM WIADOMOŚCI 
Prawa autorskie do materiałów, zdjęć zamieszczonych na stronie zastrzeżone.