Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego
w Starym Sączu
 
(Gimnazjum do 2017r.)

 

 


 • Czytamy po angielsku...
 • Miło spędzamy czas...
 • Uczymy się w ciekawy sposób...
 • Dbamy o zdrowie...
 • Czytamy książki...
 • Recytujemy po angielsku...
 • Świętujemy ważne dni...
 • Rodzice robią nam niespodzianki...
 • Zapraszamy ciekawych gości...
 • Świętujemy Europejski Dzień Języków...
 • Jesteśmy otwarci na inne kultury...
 • Z radością witamy wiosnę...
 • Dbamy o relacje...
 • Wygrywamy nagrody...
 • Tradycje są dla nas ważne...
 • Dbamy o przyrodę...
 • Rozwijamy zainteresowania...
 • Troszczymy się o naszych bliskich...
 • Podejmujemy wyzwania...
 • Troszczymy się o innych...
 • Świetnie się bawimy...
 • Okazji do świętowania jest dużo...
 • image slider
 • Zaskakujemy innych...
slider jquery by WOWSlider.com v9.0
 

 

 

Dzień Otwarty dla szóstoklasistów


Znowu trudny wybór...

Po raz kolejny szóstoklasiści i ich rodzice muszą dokonać wyboru gimnazjum. Zrozumiałe jest, że chcą swoim dzieciom zapewnić jak najlepszy start w dorosłość. Wychodząc naprzeciw obawom i wątpliwościom edukacyjnym przyszłych gimnazjalistów, starosądeckie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego przy ul. I. Daszyńskiego, już kolejny raz, we czwartek, drugiego czerwca przygotowało „dzień otwarty”.

Zaproszeni uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera, wraz z opiekunami, już około godziny 9 pojawili się w gimnazjum, aby poznać szkołę i, jak się później okazało, odbyć interesującą, pełną niespodzianek „wycieczkę” Przy wejściu do budynku szkoły czekali starsi koledzy - z samorządu uczniowskiego i wolontariusze - i przejmując na kilka godzin rolę gospodarzy, częstowali gości słodkościami i smacznymi babeczkami - cóż od czasu do czasu trzeba sobie osłodzić trudną, uczniowską dolę. Słodycze, jak widać, łagodzą obyczaje, bo uśmiechnięci szóstoklasiści dziarskim krokiem udali się z wolontariuszami do biblioteki i centrum multimedialnego, bo właśnie stąd rozpoczęli ciekawą "podróż". Przywitała ich, zawsze życzliwa i uśmiechnięta, p. H. Madziar. Nadmieniła kilka słów o bogatej historii placówki, a także zapoznała z patronem szkoły Juliuszem Słowackim. Opowiedziała też o osiągnięciach gimnazjalistów w różnych konkursach: przedmiotowych, sportowych, plastycznych, teatralnych, literackich i recytatorskich, których dowodem są liczne dyplomy i wyróżnienia, zdobiące ściany biblioteki. Aby osiągać najwyższe lokaty, trzeba wytrwale pracować, w domu, ale i na dodatkowych zajęciach, a takich w gimnazjum nie brakuje. Każdy uczeń, jeżeli tylko chce, może coś dla siebie wybrać i rozwijać własne zainteresowania. Dodatkowo goście, opuszczając bibliotekę, otrzymali foldery opracowane przez p. T. Tokarczyk.

Następnie, pod opieką gimnazjalistów - wolontariuszy, młodsi koledzy udali się na dalsze „odkrywanie” gimnazjum. W pracowni „królowej nauk”, już na początku, czekała niespodzianka. Uczniów poproszono, aby losowali dla siebie znaczki z narysowaną figurą i zajęli miejsca przy właściwym stanowisku (oznaczonym kwadratem, trójkątem, kołem lub trapezem). Tak podzieleni zaprezentowali się w konkursie, rozwiązując matematyczne rebusy i układając ze wszystkich elementów tangramu dwie figury. Kolejną atrakcją przygotowaną przez panie A. Kurowską i N. Lelek była zagadka „z jeźdźcem”. Matematyczne potyczki zakończyły się rozwiązaniem zadania na tablicy multimedialnej w programie „Gimplus”. Na uczestników czekały słodkie nagrody, owoce oraz przybory matematyczne, a grupa zwycięzców otrzymała certyfikat gwarantujący bardzo dobrą ocenę z matematyki w roku szkolnym 2016/2017.

W sali nr 30 młodszych kolegów przywitała sympatyczna pani Maria - „profesor nauk ścisłych”, a później czuwała nad prawidłowym przebiegiem eksperymentów z biologii i fizyki: ciecz nienewtonowska, tornado, ocean, lewitujące magnesy, wykrywanie skrobi czy doświadczenie z jajkami i jabłkami. Niektóre eksperymenty szóstoklasiści mogli wykonać sami. Wielkie zainteresowanie wzbudził Wróżbita Marek, który przepowiadał przyszłość, wpatrzony w lampę plazmową. Na zakończenie profesor Maria sprawdziła zdobytą wiedzę, a najbardziej aktywnych nagrodziła upominkami.

W pracowni chemicznej, pani J. Pabian – Rams, szóstoklasiści przyglądali się ciekawym doświadczeniom.

Ciekawych świata zaprosiła pod swoje skrzydła pani E. Załubska i od razu zaproponowała quiz: „Czy znasz te kraje i ich obyczaje?” Wyróżniającym się wiedzą „szóstakom” wręczyła pomysłowe certyfikaty, dające „jeden dodatkowy dzień bez pytania”, jeżeli oczywiście wybiorą nasze gimnazjum.

Atrakcją tego wyjątkowego dnia była niewątpliwie wizyta w sali nr 21. W progach sali historycznej witał średniowieczny rycerz w pełnej zbroi!, a młodzież kl. 2d (w ramach projektu edukacyjnego): M. Tokarczyk, M. Ziemba, M. Myjak, D. Fiut, M. Wastag, H. Cięciel, pod opieką p. Ewy Sojki zaprezentowała przedstawienie „Średniowieczne zwyczaje”. Szóstoklasiści poznali obyczaj pasowania na rycerza, taniec dworski, a także obejrzeli skecz o królu i pogromcy smoków. Goście mogli też z bliska przyjrzeć się elementom ubioru i uzbrojenia średniowiecznych rycerzy. Miecze, potężne topory, kolczugi, rękawice i hełmy rycerskie wzbudziły prawdziwy respekt, nagle powiało grozą!, ale w tym dniu nie zapomniano również o pierwszej pomocy. Na sali gimnastycznej uczniowie kl. 2b: S. Jurczyński, P. Drzyzga, K. Plata, K. Tarko, G. Syjud i B. Ślazyk zademonstrowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej: resuscytacji krążeniowo - oddechowej, ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia się.

Oczywiście bez języków obcych ani rusz, dlatego szóstoklasiści obejrzeli scenkę w restauracji w języku niemieckim w wykonaniu grupy projektowej z klasy drugiej naszego gimnazjum. Potem wraz z Janem Rejowskim z 3a, Aleksandrą Hołysz i Dominiką Lachowską z kl. 3d wszyscy wyruszyli w symboliczną podróż do krajów niemieckojęzycznych oraz do Wielkiej Brytanii, podczas której zadawane były pytania kulturoznawcze sprawdzające ich wiedzę na temat odwiedzanych krajów. Klasa udekorowana została flagami oraz plakatami językowymi. Nie zabrakło też Big Bena oraz z uwagi na Mistrzostwa Piłki Nożnej Euro 2016 plakatu ze słownictwem w języku niemieckim związanym z piłką nożną. Trzeba przyznać, iż uczniowie z zaangażowaniem odpowiadali na zadawane pytania. Na uczestników kulturoznawczych zmagań czekały językowe gadżety związane z Europejskim Dniem Języków, który w naszym gimnazjum będziemy obchodzić tuż po wakacjach 26 września, oraz słodkie niespodzianki udekorowane flagami Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Jednak jeszcze przed wakacjami, bo 20 czerwca 2016 roku uczniowie klas szóstych, którzy najlepiej poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi Wielkiej Brytanii oraz krajów niemieckojęzycznych, zostaną zaproszeni do kina Sokół, gdzie w związku z obchodami 400-lecia śmierci Williama Szekspira obejrzą „Poskromienie złośnicy” - komedię tego właśnie dramatopisarza, oczywiście w języku angielskim i w wykonaniu uczniów naszego gimnazjum. Nad całością tego językowego przedsięwzięcia czuwali nauczyciele języka angielskiego: Beata Damasiewicz, Dariusz Furtak, Agnieszka Obrzud oraz nauczyciele języka niemieckiego: Ewa Komar i Monika Szczurek.

Wszystkie, wspomniane wyżej, działania dostarczyły szóstoklasistom pozytywnych emocji, bo opuszczali budynek gimnazjum w doskonałych humorach, uśmiechnięci i podekscytowani. Nauczyciele włożyli wiele wysiłku w przygotowanie prezentacji zachęcających do wyboru właśnie naszego gimnazjum. Mamy wiele do zaoferowania i możemy się pochwalić wielorakimi osiągnięciami. Dbamy o rozwój intelektualny uczniów, ale również nie zapominamy o zdrowiu i aktywności fizycznej naszych wychowanków. Mamy nadzieję, że taka forma prezentacji szkoły zaowocuje wieloma kandydatami, którzy w roku szkolnym 2016/2017 zasilą szkolną brać Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Zapraszamy!

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij zdjęcie)

Autor: Jolanta Bochniarz
Odwiedzin :
 K O N T A K T     Admin. - Agnieszka Obrzud gimn@o2.pl                     ARCHIWUM WIADOMOŚCI 
Prawa autorskie do materiałów, zdjęć zamieszczonych na stronie zastrzeżone.