|
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego |
|
Hołdując zasadzie Jana Amosa Komeńskiego „Nauka rozpoczynać się musi od zmysłowych spostrzeżeń, a nie od opisów rzeczy słowami”, klasa 1b postanowiła zostawić mury szkolne i ruszyć zdobywać wiedzę przyrodniczą w¤terenie.
Wykorzystując przepiękną październikową słoneczną pogodę wyruszyliśmy do pobliskiego lasu na Górze Parkowej. Wcześniej podzieliliśmy się na 3 grupy o¤wdzięcznych nazwach: „ZWINNE WIEWIÓRKI”, „SPRYTNE JEŻE” oraz „MĄDRE SÓWKI”. Każda grupa otrzymała swój zestaw zadań do wykonania w lesie. Naszym ekspertem była jedna z mam, pani Anna Majda, z wykształcenia fitopatolog, która pomagała nazywać drzewa, szukać ciekawych leśnych skarbów, objaśniać to, czego nie wiedzieliśmy. Dowiedzieliśmy się między innymi dlaczego liście zmieniają jesienią kolory i opadają oraz które drzewo iglaste zrzuca na zimę igiełki, jakie igiełki i szyszki ma modrzew, a jakie sosenka oraz jak się nazywa spotkany leśny żuczek, który wydziela nie najprzyjemniejszy dla nas zapach. Nasłuchiwaliśmy leśnych odgłosów i udało nam się usłyszeć dzięcioła i wiewiórkę. Do naszej kolekcji dołączyliśmy fragmenty kory drzew, patyczek z porostami oraz listki z przyczepionymi na nich galasami, czyli „mieszkaniami” owadów.
Zadania, takie jak: „kalkowanie” kory drzew, nazywanie ich, poszukiwanie leśnych ciekawostek, obserwacja zwierząt i roślin leśnych, zbieranie liści i¤szyszek, itp., wszystkie grupy zaliczyły bardzo dobrze. Nagrodą za solidne wykonanie zadań były zabawy pod lasem w październikowym słoneczku. Tam też podziwialiśmy z tarasu widokowego panoramę Starego Sącza i okolic. Widoki były urokliwe, szczególnie gdy wokół jesień roztaczała swoje barwy żółci, czerwieni, brązu.
Z lekcji w terenie wracaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i z większym zasobem wiadomości i ciekawostek z zakresu przyrody.
Zapraszamy do galerii zdjęć (autor: Bożena Bielak)